SUBAŞI; BALIKESİR MİLLİ MÜCADELENİN MERKEZİDİR

Ak Parti MKYK Üyesi ve Balıkesir Milletvekili Yavuz Subaşı, Balıkesir'in düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümünde haberakparti.com aracılığıyla önemli açıklamalarda bulundu.

SUBAŞI; BALIKESİR MİLLİ MÜCADELENİN MERKEZİDİR
SUBAŞI; BALIKESİR MİLLİ MÜCADELENİN MERKEZİDİR Admin

Ak Parti MKYK Üyesi ve Balıkesir Milletvekili Yavuz Subaşı, Balıkesir'in düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümünde haberakparti.com internet sitesi aracılığıyla önemli açıklamalarda bulundu.

"Mondros mütarekesinin ardından başlayan haksız işgaller Osmanlı devleti için savaşın bitmediğini göstermiştir. Batı Anadolu üzerinde Yunan ve İtalyan çıkar çatışması İzmir’in işgaliyle sonuçlanmıştır."

Batı Anadolunun mümtaz şehirlerinden biri olan Balıkesir, tüm ulusal güçlerin seferber edildiği Milli mücadelede güçlü bir merkez olmuştur. Mustafa Kemal Atatürk’ün 28 Mayıs 1919’da yunan işgali karşısında sessiz kalınmaması talimatı üzerine düşman ilerleyişini durduracak direniş örgütlerinin öncüleri Balıkesir’de teşekkül etmiştir.

İşgalden çok önce Ayvalık Edremit Havran ve Burhaniye de kurulan Müdafayı Hukuk ve Reddi ilhak Cemiyetileri örgütlenme, meşruiyet kazanma, gönüllü birliklerinin düzenli ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla toplanan kongreler, Balıkesir’i Kuvay-i Milliye’nin lojistik üssü haline getirmiştir.

Milli mücadelenin öncüsü niteliğinde kurulan cemiyetlerin merkezini oluşturan Balıkesir, işgalden bir gün sonra Okuma Yurdunda yaptığı toplantıyla işgale ilk tepki gösteren yerlerdendir. 18 Mayıs’ta Alaca Mescid de 41 kişinin yaptığı toplantı ile Balıkesir düşman işgaline sessiz kalmayacağını göstermiş 4 Haziran’da Reddi İlhak Cemiyeti silahlı mücadele kararı almıştır. Kuvay-ı Milliyenin ihtiyaçlarının karşılanması için yapılan kongreler Mart 1920’ye kadar devam etmiştir.

Düşman işgaline set çeken milli mücadelede unutulmaz bir yere sahip olan Balıkesir, düzenli ordu kurulduktan sonra 6 Eylül 1922 tarihinde düşman işgalinden kurtulmuştur.

Bu vesile ile Milli Mücadelede büyük görevler üstlenmiş; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah/dava arkadaşlarını, Milli Mücadelenin kahraman vatan evlatlarını, Balıkesir ilimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 96.yıl dönümünde rahmet minnet ve saygı ile anıyorum.

Balıkesirimizin düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü kutlu olsun.

 

Yavuz SUBAŞI
Ak Parti MKYK Üyesi | Balıkesir Milletvekili

Yavuz Subaşı Ak parti MKYK
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Taner     2018-09-07 Milli mücadeleyi bir şehir ismiyle özetleyecek olsak bu mutlaka Balıkesir olurdu.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhurbaşkanımız Erdoğan, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Akademik Yıl Açılış'ında konuştu
Cumhurbaşkanımız Erdoğan, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Akademik Yıl Açılış'ında konuştu
Cumhurbaşkanımız Erdoğan, iş insanı Abdullah Tivnikli'nin cenaze töreninde konuştu
Cumhurbaşkanımız Erdoğan, iş insanı Abdullah Tivnikli'nin cenaze töreninde konuştu