SULTANGAZİ’NİN TAŞ OCAĞI PROBLEMİ ÇÖZÜLÜYOR

Sultangazi’nin en önemli problemlerinden birine çözüm getirecek olan Cebeci Taş Ocakları Rehabilitasyon Projesi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın katılımıyla tanıtıldı.

SULTANGAZİ’NİN TAŞ OCAĞI PROBLEMİ ÇÖZÜLÜYOR
SULTANGAZİ’NİN TAŞ OCAĞI PROBLEMİ ÇÖZÜLÜYOR Admin

Cebeci Taş Ocakları Rehabilitasyon Projesi”nin tanıtımı yapıldı. Tanıtım törenine, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, İstanbul Valisi Vasip Şahin, AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay ile çok sayıda davetli katıldı.

Bakan Albayrak: “Bu Proje Sultangazi’yi Çok Rahatlatacak”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Üniversitesi ve Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün birlikte gerçekleştirdiği Cebeci Taş Ocakları Rehabilitasyon Projesi'nin tanıtımında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, yıllar yılı şehir dışında kalan taş ocaklarının İstanbul ve Sultangazi’nin büyümesiyle birlikte şehirle sırt sırta kaldığını ifade etti. Bakan Albayrak projeye dair şu ifadeleri kullandı: “Çevre ve iş güvenliği konusunda tehdit oluşturan konulara sıfır tolerans ile bakıyoruz. Bu sorunları ortadan kaldırmak için iki yıldır çok titiz bir süreç yürüttük. Bu bir günlük bir iş değil. On yıllar süren bu sorunu iki yıllık titiz bir çalışma sonucunda bugün hayata geçiriyoruz. Haftaya ihale süreci başlayacak.

Buradaki tesislerden çıkan toz 40 metreye kadar yükseliyor. Bu, çevre kirliliğine neden olan ciddi bir toz ve karbondioksit salınımı demek. 60 metrelik patlama delikleriyle taş savrulması; yüksek titreşim, gürültü ve hava şoku gibi tehlikelere neden oluyor. Fakat taş ocakları aynı zamanda bölge için zenginlik, istihdam ve bölgenin gelişmesi anlamına geliyor. Bu durumda bir rehabilite çalışması yaparak, çevreye zarar vermeyen Sultangazi’yi rahatsız etmeyen bir model oluşturmak gerektiğine karar verdik.”

Başkan Uysal: “Bölgenin Sorunlarını Yakınen Biliyorum”

Törende konuşan Başkan Uysal, bölgede yaşanan sorunları yakinen bildiğini söyledi. Sultangazi’de taş ocağı konusunda iki önemli sorun olduğunun altını çizen Uysal, “Biri gürültü ve toz bulutları, diğeri taş ocağına giren çıkan araçların verdiği sıkıntı. Yerleşim birimi ile taş ocağı arasına 40 metrelik bir tepe oluşturuyoruz. Toz bulutlarını bu topraktan set ile engelleyeceğiz. Oluşturduğumuz bu tepeyi ağaçlandıracağız. Araçlara yükleme iş makinesi yerine bantlarla yapılacak. Böylece toz bulutları azaltılacak.” ifadelerini kullandı.

Taş ocağına girip çıkan kamyonların hiçbir şekilde Sultangazi içinden geçmemesi için 12 kilometrelik ilave yol yapılacağını ifade eden Başkan Uysal sözlerine şu şekilde devam etti: “Boğazköy tarafına yapılacak yolun kenarları ağaçlandırılarak ses duvarı oluşturulacak. Ayrıca tozun önüne geçmek için yüklü kamyonların üzerlerinin kapatılması sağlanacak.”

“Büyükşehir Olarak Taş Ocağının İşletmesinde Yer Alacağız”

Başkan Uysal, Büyükşehir olarak taş ocağı işletmesinde yer alacaklarını ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Sayın Bakanımıza çekincelerimizi dile getirdik. Yeniden çeşitli sorunlarla karşılaşmamak için taş ocağı işletmesinin içerisinde olmak isteğimizi ilettik.

Böylece hem işletmecilerin koordinasyonunu sağlamak hem de atılacak olası yanlış adımlara karşı tedbir alma mümkün olacak. Sayın Bakanımız taş ocağı meselesi gündeme geldiği günden beri emek çekiyor. Konunun muhakkak çözülmesi konusunda talimatlarını verdi. Biz de burada Valiliğimiz ve Büyükşehir olarak çalışmaları yaptık.”

Törende konuşan Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay da Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın daha iyi bir Sultangazi en büyük desteği sağladığını ifade ederek, teşekkürlerini sundu.

 

sultangazi taş ocağı Bakan Albayrak Başkan Uysal Cahit Altunay Büyükşehir belediye başkanı Sultangazi belediyesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhurbaşkanımız Erdoğan, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Akademik Yıl Açılış'ında konuştu
Cumhurbaşkanımız Erdoğan, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Akademik Yıl Açılış'ında konuştu
Cumhurbaşkanımız Erdoğan, iş insanı Abdullah Tivnikli'nin cenaze töreninde konuştu
Cumhurbaşkanımız Erdoğan, iş insanı Abdullah Tivnikli'nin cenaze töreninde konuştu